Wieliczka? Tu byłem!

Wieliczka? Tu byłem!

19 października uczniowie klas IV, V i VIII uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Wieliczki.

Podobno do wielickiej kopalni przyjeżdża się kilka razy. Każda z wycieczek po solnych podziemiach to inne wrażenia i… inne wspomnienia.

Dlaczego tak się dzieje? Bo za każdym razem, kiedy przemierzamy turystyczne szlaki, widzimy kopalnię nieco inaczej.

Tym razem uczniowie oprócz Kopalni Soli mieli okazję zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich, z przepięknymi ekspozycjami. Liczącą około 1000 obiektów kolekcję solniczek i naczyń przyprawowych, która należy do najcenniejszych tego typu zbiorów na świecie. Na wystawie w Zamku prezentowane są tylko najznakomitsze i najciekawsze zabytki z kolekcji Muzeum. Wiele z nich wartością prezentuje najwyższą światową klasę. Kolekcja obejmuje przykłady sztuki złotniczej, ceramiki i szkła oraz innych materiałów takich jak: kości, kamienie, masa perłowa.

Ponadto uczestnicy mieli okazję wziąć głęboki oddech i przekonać się o leczniczych, profilaktycznych i relaksacyjnych właściwościach Tężni Solankowej, gdzie delikatnie szumi woda, spływająca po gałązkach tarniny, a w powietrzu unosi się solna mgiełka.

Największą atrakcją było jednak zwiedzanie Kopalni Soli, odkrywanie jej tajemnic z programem „Śladami legend”. Uczestnicy  podziwiali jeziora solankowe, komory i kaplice wykute w soli przez górników, wsłuchiwali się wielickie opowieści przewodnika.

Na zakończenie odbyło się spotkanie ze Skarbnikiem solnego skarbu uwieńczone aktem nadania zaszczytnego tytułu „Przyjaciela Skarbnika”.

Ostatnim punktem programu był wspólny obiad w Karczmie Górniczej w podziemiach kopalni.

Ten dzień możemy zaliczyć do udanych.

Your email address will not be published. Required fields are marked *