„O wzroku , świetle i złudzeniach optycznych”

„O wzroku , świetle i złudzeniach optycznych”

Jak zbudowane jest ludzkie oko? Czym jest światło ?Czy zwierzęta widzą inaczej niż ludzie? Gdzie powstają kolory ? To tylko niektóre zagadnienia , którymi zajęliśmy się w kwietniu…


Początkowo , aby nieco pobudzić naszą wyobraźnię obejrzeliśmy materiał multimedialny „Jak działa oko?” potem przeprowadziliśmy doświadczenie z użyciem płyty CD- „Światło i tęcza”.
Ostatnim etapem naszej pracy tego dnia była praca plastyczna. Mieliśmy za zadanie narysowanie dowolnego krajobrazu, ale w taki sposób jak widzi go przypisane , wylosowane przez Nas zwierzątko. Prace , które powstały wywołały na naszych twarzach mnóstwo uśmiechu.


Kolejny scenariusz zajęć dotyczył wykonywania eksperymentów „Czy kolory naprawdę istnieją?”. Z wyciętych czterech kół kartonu , kredek i ołówka powstał nam kolorowy bączek (zamocowany na czubku ołówka)- wystarczyło , że poruszyliśmy go w dłoniach , a mogliśmy zaobserwować całą masę wymieszanych kolorów (czerwony, fioletowy, zielony, niebieski, żółty , pomarańczowy i granatowy)- które tak naprawdę powstają w naszych mózgach…
Jednak do najciekawszych zadań tego dnia należało ćwiczenie na spostrzegawczość „Szukaj a znajdziesz”. Naszym zadaniem było znalezienie jak największej liczby zwierząt na grafice , którą ukazała nam Pani na tablicy multimedialnej. Co udało nam się znaleźć?
Znaleźliśmy: rybę , delfina, krokodyla , kurę, myszkę, kota, psa , słonia oraz żółwia…niestety nie udało nam się wychwycić bobra, komara, węża, osła czy miecznika.Blok tematyczny „O wzroku , świetle i złudzeniach optycznych” zaliczamy do bardzo udanych!!
Mamy nadzieję , że nasza spontaniczna kreatywność będzie mieć praktyczne zastosowanie w kolejnym bloku tematycznym projektu naukowego „Być jak Ignacy”.

Your email address will not be published. Required fields are marked *